Spieprzaj dziadu!

23Wrz07

Siedział w swojej gazetowej budce. Ciężką głowę złożył na spracowanych, wielkich jak bochny rękach. Zmorzył go sen. Śnił o dawnej sławie, gdy podawał rękę korowanym głowom, prezydentom mocarstw. Tak nisko upadł.

Interes kiepsko szedł. Mało kto kupował gazety. Tylko starsi ludzie. Młodzi woleli czytać w Internecie. Całe dnie więc drzemał, częstokroć zmorzony snem Bachusa.

Do budki podszedł niski, zgarbiony staruszek. Zobaczył że tamten śpi i zaczął stukać laską o ladę.

– Halo! Obudź się pan! Nasz dziennik jest?
– Czszzego? Zaaaraz – wymamrotał kioskarz – Się szanowny Pan nie deenerwuuuje
– Ty pijaku! – wyskrzeczał staruszek – przez taki jak wy tą Polskę rozkradli!
– Zarraaaz pijaku – obruszył się kioskarz – ja tylko kieliszeeek wina albo dziesięęęć… moja spraawa
– Same pijaki, złodzieje i komuchy – staruszek pieklił się coraz bardziej – Jak byłem prezydentem to chciałem z takimi jak wy porządek zrobić!
– Prezydentem – zarechotał wstawiony – zwiąąąązku działkowców chyyyyba he he… Ja to byłem prezydeeeeentem wszyyyystkich Polaków
– Cham! Ludzie! Cham! – staruszek szukał poparcia wśród obojętnych przechodniów
– Sssam jeeeesteś Cham – odparł spokojnie kioskarz
– Już ja ci pokażę kto Cham – krzyknął staruszek i zaczął okładać budkę laską. Pękła szyba.
– Ożesz ku* – wymamrotał kioskarz i zaczął się gramolić z budki – W ryyyło od Olka chceeeesz? Spieprzaj Dziadu!

Reklamy


132 Responses to “Spieprzaj dziadu!”

 1. Kwachowi się dostało. Czyli głosować na Millera?

 2. I bardzo dobrze, bo jak widzę jednego i drugiego to mam odruch wymiotno-scyzorykowy.

 3. Czyli głosujesz na PO.

 4. @moon5
  Wiesz jak wyglądało moje głosowanie w ostatnich wyborach samorządowych? Z jednej strony Miś kolorowy Adamowicz z którym darłem koty (http://osowa.com/index.cgi?action=01show&idn=4282). Z drugiej strony Jaworski, który był moim sojusznikiem w walce z Misiem. Pech chciał, że z PiS. Jak myślisz, co zrobiłem?

 5. Chyba zagłosowałeś na Adamowicza 🙂

 6. 6 Flogiston

  Tak to jest, jeśli ktoś ma pełen barek wspaniałych koniaczków i bardzo stresujące zajęcie, a jest przy tym wrażliwym człowiekiem. Jeden koniaczek dziennie, a cóż to wielkiego? A właśnie tak się zaczyna alkoholizm. Znam wielu, którzy zaczynali od wieczornego jednego koniaczku, a skończyli jako alkoholicy. Nie zamierzam bronić kwacha, jeszcze 2 lata temu cieszyłbym się, ale w sytuacji, gdy mamy na głowie bolszewików z sekty PISjanistycznej, to postępek Kwacha wbił opozycji dyktafon do trumny, taki głupi samobój. Ludzie z otoczenia Kwacha dobrze wiedzieli, co z nim jest, ale nic nie zrobili, żeby go uchronić! Nie wiem, czy to dobrze, czy źle dla sprawy wyrywania Polski z niewoli kaczystowskiej – ale raczej źle, bo głosów Platformie nie przybędzie, a raczej albo PISjanistom, albo wyborcy zostaną w domu. A to źle wróży!!

 7. @Fraglesi:
  Odruch wymiotny to ja mam, gdy patrzę na dowolną twarz dzisiejszej polityki (może kilka drobnych wyjątków by się znalazło).

  Tylko czy nie większy wstyd dla kraju stanowi pewien Pan, co to mu ochroniarz słuchawki zakładał, bo on sam nie potrafił, a uwag A. Merkel nie rozumiał?

 8. 8 jabadaba

  Jeden głupio gada po kielichu.
  A tych dwóch głupio na trzeźwo.
  Jeden idzie w kierunku Jelcyna.
  A tych dwóch w kierunku Putina.

  Niezły wybór.

 9. @Doodge
  Jak widzę tego naszego poliglotę to mam odruch maczetowy 😉

  @moon5
  A jak myślisz? :-)) Przez tydzień potem myłem dokładnie prawicę…

 10. @fraglesi
  Trudno mi uwierzyć, abyś zagłosował na kogoś z PISu, ale nie znam dobrze sytuacji tam na miejscu. W końcu nie były to wybory do parlamentu ani prezydenckie…
  Ja nie chodzę na wybory samorządowe.

 11. 11 Nonchallance

  @Moon

  A są jakieś na jakie chodzisz? Może chociaż jakieś głosowanie w sprawie wywozu śmieci czy coś? 😉

 12. @Nonchallance
  Po śmieci przyjeżdżają. Kto nie ma umowy na wywóz śmieci płaci mandat 🙂
  Obecne władze lokalne chodziły od domu do domu przed ostatnimi wyborami, i namawiały do głosowania na nich. Dawna ekipa. Nie chciało mi pójść.

 13. 13 Nonchallance

  @Moon

  Twoje podejście do demokracji nie przestaje mnie zadziwiać. Skoro Tobie się nie chciało to dlaczego politykom miało się chcieć? W końcu to też tylko ludzie.

 14. 14 kisiel

  nie głosuj!
  bojkotuj 🙂

 15. Nie głosuj, racja. Tylko potem morda w kubeł.

 16. 16 koloratura1

  A ja liczyłam, że będzie coś o zapowiedzianym stanie wojennym.
  Np. scenka: Kaczyński „na korepetycjach” u Jaruzelskiego…

 17. Tusk zadal dzisiaj dobre pytanie: co Jarosław Kaczyński robił 13.XII.81 oraz po tym dniu.

  We wspomnieniach Lecha jest jasna sytuacja – był internowany. Ale Jarosław, hm… został przesłuchany ponoć przez SB i wypuszczony jakby nigdy nic.

  Czy jesteśmy w stanie odkopać jakąkolwiek historię z tamtego okresu dotyczącą Jarosława? Ktoś musi coś pamiętać.

 18. Teczka SB – Jarosława->
  „Teczka kończy się na sierpniu 1982 r. adnotacją, że Jarosław Kaczyński nie prowadzi szkodliwej działalności, i wnioskiem o przekazanie jej do archiwum. Choć w rzeczywistości Kaczyński dalej działał w podziemnej „Solidarności”, blisko jej najwyższych władz.”

  — Czyż nie jest to dziwne? Nie wierzę, że SB było aż tak głupie, żeby wsadzić mniej zaangażowanego i ‚szkodliwego’ Lecha na 10 miesięcy do Strzebielinka, a Jarek został sklasyfikowany jako nieszkodliwy

  ” Wnioski esbeka? Stwierdził, że nie traktuje Kaczyńskiego jako „I kategorii ekstremisty » S «” i w związku z tym go nie internuje, ale będzie kontrolował operacyjnie.”

  Coś tu śmierdzi i to strasznie.

 19. 20 jabadaba

  I jedynie teczka Jarka została sfałszowana, dziwne co? Ale IPN już od dawna we władaniu Pisu, prawdy się nie dowiemy, chyba, że Michnik coś wie był podobno na początku lat 90 w archiwach, ale dlaczego milczy, trochę zagadkowy facet.
  I dlaczego Macierewicz ma takie „chody” u Jarka, że nawet Sikorskiego wygryzł. W nocy teczek, przecież byli posądzeni i Wałęsa i Moczulski i Chrzanowski, a Kaczka mimo że były dowody „na współpracę” w teczce to nie. Czyżby miał haki na Jarka? A może z wzajemnością?

 20. 21 uciekinier

  Mysle, ze rozmiarow przekretow, klamstw,i przestepstepstw obecnej ekipy nie jestesmy w stanie przewidziec. Cala przeszlosc Kaczynskich jest wybitnie zagadkowa chocby historia z ich ojcem , jest to co najmniejniej zadziwiajace za zolnierz AK za Stalina mieszkal chodzil wolny po ulicy, a co dopiero uczyl na politechnice i mieszkal na Zoliborzu.

 21. @Jabadaba
  Michnik naprawdę długo zwiedzał archiwa:
  http://wiadomosci.onet.pl/1214714,2677,kioskart.html

 22. @moon5, to ja zadam pytania:
  1. czy kolega Michnik startuje w wyborach parlamentarnych RP?
  2. Czy kolega Michnik jest / chce chce być premierem RP?
  3. Czy kolega Michnik ma brata Michnika, który jest prezydentem RP i bezkrytycznym stronniczym wielbicielem PiS?
  3. Co ma piernik do wiatraka?

 23. Widzieliście ostatnie sondaże? Coś myślę, że wizja Fraglesiego może się ziścić. Choć ja bym tego pana wysłał na 8 lat przymusowego odpoczynku, a więc Fraglesi nawet jest łagodniejszy ode mnie; o uzasadnieniu tegoż odpoczynku: http://www.skubi.net/macierewicz.html

  Co do głosowania samorządowego: wtedy Fraglesi prowadził akcję „głosując na PiS głosujesz na Samoobronę”, więc myślę, że na PiS nie głosował (jeśli już, to na Samoobronę: jak już ktoś chce głosować na Samoobronę, to lepiej robić to bezpośrednio niż za pośrednictwem PiS).

 24. 26 uciekinier

  @Skubi pis moze wybrac, ale nie az tak zeby nie mozna bylo zawiazac przeciw niemu jakiejs koalicji, oczywiscie jesli wybory beda uczciwe? Moim zdaniem juz w tej chwili sa duze nieprawidlowosci w kampanii

 25. @Kotnett
  Jabadaba napisał, ze Michnik PODOBNO był w archiwach. Ja tylko dałam mu dowody na to, że na pewno tam był (niezgodnie z prawem zresztą)
  Poza tym, widać nie ma nic na Kaczory w archiwach, bo wcale się nie boją Michnika i często go atakują.

 26. Miało być Kornett. Przepraszam.

 27. A niejaki Mularczyk to legalnie był w IPN? Legalnie bił rekordy czasowe sporządzania notatek, których potem zapominał zabrać?

  Eh…

  Kiedyś ludzie wierzyli w Boga. Potem niektórzy w Partię. Teraz… teraz wierzy się w teczki.

  Oczywiście wszystkie poza jedną, bo jedna jest niepokalana…

 28. @Black Ops
  Nikomu nie wierzę. Kaczyńskim też nie wierzę. Ale wygląda mi na to że, inni mają więcej „za uszami” niż oni. Wskazuje na to wiele z faktów z dziejów Polski po 1989. Gazeta Michnika popiera niezmiennie Kwaśniewskiego, i z jakichś względów również PO.

 29. 31 Nonchallance

  @Moon

  Ciekawostka, a gdyby nagle Michnik wykonał voltę i zaczął popierać Kaczyńskich to nagle staliby się w Twoich oczach bardziej winni? To właśnie wynika z Twojej pisaniny Moon. Kogokolwiek popiera Michnik jest be choćby poza tym był świętym.

 30. @Nonchallance
  Manipulacja i uproszczenie. Nie jest tak, że samo popieranie kogoś przez Michnika robi z tej osoby kogoś niewiarygodnego. Są jeszcze brane pod uwagę dokonania i postawa tych osób (np. gotowość do sojuszu PO i LID)
  Jeśli Michnik zacząłby popierać Kaczory też byłoby coś za tym.
  Ciągle starasz się mnie obrazić. Po co?

 31. Że dla żartu zacytuję Palestrinę: polityka to nie zabawa dla grzecznych chłopców.

  Moon, proszę, wskaż mi te fakty. Proszę. Nieważne, czy chronologicznie, czy tematycznie.

  Notabene, GW zrelacjonowała sprawę z Kwaśniewskim na wykładzie. Gdyby faktycznie manipulowała tak, jak jej to zarzucasz, nie próbowałaby „przykryć” tematu innymi newsami?

 32. 34 Nonchallance

  Wiesz, zwykle gdy ludzie coś robą to mają jakieś ku temu powody, to naprawdę nie jest nic nadzwyczajnego. Jeśli ktoś robi coś bez powodu to albo jest stuknięty albo mu się nudzi. Więc jeśli Michnik zacząłby popierać Kaczyńskich to tak pewnie musiały mieć powód, tylko czy to zaraz musi być spisek? To musi być coś karygodnego? Czy nawet popieranie sojuszu PO-LiD to jakaś zbrodnia? Moon Archiwum X miało 9 sezonów po co dopisywać 10? Acha. Tak, moją życiową ambicją jest Cię obrazić. Doprawdy Moon, nie moja wina że jesteś zbyt wrażliwa.

 33. 35 jabadaba

  Napisałem „podobno” @moon bo było dla mnie dziwne, że red. Michnik mógł mieć wstęp do archiwum. Patrząc na daty wyjaśnia się, że to „poseł” Michnik miał dostęp, za zgodą ministra MSW (nielegalną ?). A tak w ogóle jezeli artykuł jest autorstwa niejakiego Wyszkowskiego to czytający go to powinien mieć włączony „wykrywacz kłamstw i bzdur”, bo sąd już skazywał tego pana za pisanie oszczerstw.
  Co do teorii spiskowej jakoby Michnik mógł niszczyć papierowe akta, no to mógł, ale nie mikrofilmy na których sfotografowane są akta.
  Bardziej mnie przekonuje mnie to @moon co pisałaś wcześniej o semickich korzeniach ojca bliźniaków, żołnierza AK, to by mogło tłumaczyć dlaczego UB (gdzie sporo Żydów jak wiadomo było) go nieprzesladowało po wojnie jak pisała @uciekinier. Plus oczywiście jakaś „lojalka”.
  Natomiast w końcu sądze, że się wyjasni czy największy krzykacz na „komunę” nie był ich agentem, ale raczej jak myslę po prostu zwykłym tchórzem, który wszystko podpisał jak mu SB kazało. Nie aresztowanie takiego „bohatera” nawet jego zwolennikom powinno dać do myślenia.

 34. @Nonchallance
  Nie może być sojuszu PO-LID, bo Kwaśniewski będzie wtedy wicepremierem lub ministrem spraw zagranicznych. To bardziej przerażające niż wspomniane historie z „Archiwum X”.

 35. @Black Ops
  Ale od poczatku Gazeta umniejsza znaczenie tego zdarzenia, a dziś Czuchnowski i inni zarzucają TVP przejaskrawienie tego incydentu.

 36. 38 Nonchallance

  @Moon

  Nie ma nic bardziej przerażającego niż Fotyga jako minister spraw zagranicznych. To naprawdę lepszy horror.W porównaniu z tą Panią nawet zwykła sprzątaczka mogłaby się sprawdzić jako dyplomata.

 37. @Jabadaba
  Nie wierzysz w to, bo Wyszkowski to napisał. Było to też relacjonowane przez jakieś inne mniej uprzedzone źródła. Nie mam tego linku teraz. Nie spotkałam przed Tobą nikogo, kto by to negował. Jesteś stronniczy. Nie tylko ja znam rewelację o semickim pochodzeniu Kaczyńskich, jest to również fakt powszechnie znany wśród ludzi zajmujących się tym, co dzieje się teraz w polityce. Poza jako osoba, mająca częściowe pochodzenie żydowskie Żyda zawsze rozpoznam.
  Nie lubię Jarosława, często mnie drażni, ale wolę jego czy Rokitę jako premiera niż Tuska czy Kwaśniewskiego.

 38. 40 jabadaba

  @moon, to nie jest tak, że ja nie wierzę w to zdarzenie, faktu nie znałem ale nie neguję. Po prostu jak czytam Wyszkowskiego, to tak jakbym słuchał radia Erewań: „czy to prawda, ze w Moskwie na placu czerwonym rozdają Moskwicze, prawda, tyle że nie
  …….” chyba wszyscy to znają?

 39. @Jabadaba
  Jeśli znajdę relację o tym z innych źródeł, wtedy podam. Było to chyba z jakiejś strony związanej z MSW, było to kilka miesięcy temu na forach.

 40. @Jabadaba
  Na razie ta informacja tylko od Ziemkiewicza (prof. Samsonowicz potwierdził ten fakt).
  http://www.gazetapolska.pl/?module=content&article_id=2149

 41. 43 jabadaba

  @moon, hmmm „gazeta polska” jako źródło prawdy…
  Fakt przyjałem do wiadomości, uwierzą w wersję Ziemkiewicza, Wyszkowskiego jak np. N.Davies to potwierdzi.
  Tyle, że Michnika można czytać bądź nie.
  Ważniejsze są chyba ostatnie deklaracje Pisu, że „prawo nam nie przeszkodzi w walce z korupcją”, no to jest BOLSZEWIZM pierwszej klasy.
  Od teraz nie można krytykować nikogo kto łamie prawo jeśli tylko ma dobre intencje (przy okazje można wybaczyć Adasiowi szperanie w aktach, bo na pewno jakiś szczytny cel mu przyswiecał)

 42. @Jabadaba
  Widziałam relację z tej wizyty w archiwach na oficjalnych stronach MSW. Nie będę jednak szukać tego linku. Widzę, że nie ma sensu. „Wyborcza” to pewnie lepsze źródło prawdy niż „Gazeta Polska”… Istnieje przecież odmiana prawdy, GWprawda. Ciebie nic nie przekona. Z „antykaczystami” tak już jest. Ja nie jestem, ani „kaczystką” , ani „antykaczystką”. Adam nie miał na pewno żadnych szczytnych intencji.

 43. @jabadaba
  Jednak znalazłam ten „tajny” dokument. Tu również jest wspomniana Komisja Michnika i podany jest dokładny okres jej działania (12 kwietnia – 27 czerwca 1990). Dziwię się bardzo temu, że w pewne fakty jesteś gotów uwierzyć dopiero wtedy, gdy poda je N. Davis.

 44. 46 jabadaba

  @moon
  po raz czwarty: fakt przyjmuje do wiadomości
  To są moje słowa z kilku postów wyzej:”Patrząc na daty wyjaśnia się, że to “poseł” Michnik miał dostęp, za zgodą ministra MSW (nielegalną ?)”
  Czy mam jakieś wątpliwości: tak.
  Tak samo jak czytam, że ruski batyskaf pobrał próbki z dna arktyki i radzieccy uczeni zbadali, że są one identyczne z szelfem Łomonosowa. Więc arktyka należy do Rosji.
  ps. „wybiórczą” kupuje w piątki bo program wtedy dają.

 45. @jabadaba
  Nie jest on ze stron MSW, jak mi sie zdawało, ale jako tajny dokument, który „wyciekł”(?).
  http://gazetawyborcza.republika.pl/komisjamichnika.htm

 46. 48 Nonchallance

  @Moon

  „Adam nie miał na pewno żadnych szczytnych intencji.” To jest prawda „kaczystki”. Skąd ta pewność? Siedzisz w jego głowie? Nadal twierdzisz że nie jesteś „kaczystką”? Btw. Ciebie też nic nie przekona więc dlaczego wyrzucasz to Jabadaba operując przy okazji typowo kaczystowskim podejściem do prawdy, sposobem wysławiania się (słowa w typie: „GWprawda”? Litości! A GPprawdy nie ma? Tak, z ciekawości pytam.) i sugestią że wszyscy antykaczysci są tacy sami i wierzą w Michnika jak w Boga. Jesteś absolutnie pewna że nie jesteś „kaczystką”?

 47. 49 jabadaba

  Wiem, wiem Davies przecież studiował w „Magdalence”

  czyli:
  „Magdalen’s College of Oxford” 🙂 🙂

 48. 50 Nonchallance

  @Moon

  Ty to masz źródła. No gratulacje 😀

 49. @jabadaba
  Przepraszam, ale odnosiłam wrażenie, że podważasz fakt korzystania Michnika z tajnych archiwów, jak również ewentualnej nielegalności takiego działania.

 50. 52 jabadaba

  @moon,
  jak widzisz po datach ta komisja „czterech” działa już po okresie niszczenia akt przez SB pod wodza Kiszczaka. Nie wierze, że mogła sama dalej niszczyć: ktoś im te akta wydawał i odbierał, z penością było to odnotowywane, po drugie powinny być oprócz papierowych akt mikrofilmy. Zwrócę Ci uwagę, że Michnik wystepował tu jako poseł, a nie redaktor.
  Nie jestem prawnikem, jeśli zgoda na komisję „czterech” była nielegalna, to ja nie wiem czy osoba wytypowana do komisji również łamała prawa (świadomie?). Na pewno złamał prawo minister wydając taką zgodę.

 51. @Jabadaba
  Oczywiście, że minister złamał prawo, ale takie były wtedy ministry. Wspomniałeś o niszczeniu akt pod wodzą Kiszczaka, nie wiedziałam, że K. temu przewodził. Tym bardziej porażający dla mnie jest fakt nazwania Kiszczaka „człowiekiem honoru” przez A.M.

 52. 54 jabadaba

  Nie wiem kto wydawał rozkazy niszczenia akt.
  Fakt jest taki, że to Kiszczak był ministrem spraw wewnetrznych, nie wierzę żeby nie aprobował lub choćby wiedział o takiej akcji.
  Dla mnie Michnik też z zawieloma osobami pije wódkę, ale może taka jest praca dziennikarza śledczego.
  A komu wybacza to już jego sumienie, wiele lat przesiedział i nieraz nieźle „lolą” oberwał, swoją krzywdę może wybaczyć.

  Dziwne jak „antykomunista” J.Kaczyński ma najwięcej do powiedzenia o stanie wojennym, on co najwyżej teleranka nie obejrzał i w domu musiał byc przed 22.

 53. 55 uciekinier

  Ciekawe czasy teraz nastaly, ze opluwa sie bohaterow stanu wojennego. Giertych chcial odebrac sp. Kuroniowi order orla bialego, Michnika nazywaja esbekiem pisowcy, neofaszysta byl ministrem edukacji. Jest takie chinskie przeklenstwo obys zyl w ciekawych czasach.
  @moon5 mnie tam teczki nie obchodza, ale lamanie zasad demokracji to juz tak. Przypomnij sobie moze zyciorysy czolowych postaci PIS, LPR a potem opluwaj Michnika i innych ktorzy odsiedzieli swoje. Gazeta Polska jest rownie warta zaufania co Nasz Dziennik i Radio Maryja. Ziemkiewicz tez jest wybitnym autorytetem razem z Rydzykiem i Nowakiem.

 54. @jabadaba
  Skomplikowane to wszystko. Byłoby prostsze, gdyby żadna szuja nie niszczyła tych akt, a prawidłowa lustracja była przeprowadzona najpóźniej przed 1995. Teraz Kaczyńscy doszli do władzy na fakcie braku lustracji i dekomunizacji. Dla mnie są mniejszym złem po prostu. Mogę się jednak mylić. Może jedno i drugie jest równie niedobre.

 55. @jabadaba
  Ziemkiewicz nigdy nie bywał w Radiu M. Nawet nie ma chyba o nim najwyższego mniemania.

 56. 58 uciekinier

  @moon5 ale jest rownie jak RM obiektywny

 57. @uciekinier
  Jest dość obiektywny. Według mnie o wiele bardziej niż A.M. Pracuje też w „Rzeczpospolitej”

 58. 60 jabadaba

  @moon,
  to @uciekinier pisała o Ziemkiewiczu i radyju jako „autorytetach”
  Pliniusz kończył swoje mowy „a Kartaginę należy zniszczyć”
  Ziemkiewicz ma też taką nerwicę natręctw, ciągle musi w każdym artykule wspomnieć o Michniku. Trochę to o nim świadczy, że nie należy brać go poważnie.

 59. @jabadaba
  Tak zauważyłam, że do źle zaadresowałam post 🙂
  Rafał ma lekką obsesję na punkcie A.M., ale może dzięki temu poznaliśmy trochę więcej prawdy o tym charyzmatycznym człowieku. No i należałoby tę samą obsesje wykryć u Łysiaka, i może u Wildsteina, Sakiewicza i innych. Co złego jest w tym człowieku, że podpadł tylu osobom? Poczytam o tym może już wkrótce.

 60. 62 jabadaba

  1) zawiść zawodowa (jemu się udało)
  2) odmienność poglądów: katolicko-lewicowe, liberalne, proeuropejskie to się nie podoba, zwłaszcza jak A.M. wydaje się mieć monopol na pewne rzeczy.
  3) hasło jak w sporcie: bić mistrza, trochę jak pkt.1 ale działa lekko inaczej

  ps. Ze komentatorów prawicowych, lubię a nawet zgadzam się z prof. Staniszkis. Ona jedna jak Kaczka, Wałęsa lub kto inny zajedzie smrodkiem to nie mówi, że to perfumeria tylko wali niewygodną prawdą bez ogródek.

 61. @jabadaba
  Napisałeś katolicko-lewicowe…Rafał mówił ze bliskie mu są tradycje endecji i ze ma światopogląd prawicowy. Nie rozumiem trochę.

 62. 64 uciekinier

  @moon5 jak Ziemkiewicz ma obsesje to chyba nie bardzo moze pisac prawdy, spytaj jakiegos psychiatry.
  Mam tez do ciebie pytanie jak Ci sie podoba dzisiejszy spot Pis, ba jak ja bym byla wyborca Pis to bym sie obrazila,ze maja mnie za kretyna.

 63. @Moon:
  „Rafał ma lekką obsesję na punkcie A.M., ale może dzięki temu poznaliśmy trochę więcej prawdy o tym charyzmatycznym człowieku.”

  Hmm, lekturę skończyłaś?

  Moon, wytłumacz mi, jak słowa Ziemkiewicza magicznie zmieniają się w -prawdę-? Poznaliśmy co najwyżej kolejne spojrzenie na Adama Michnika. Ziemkiewicz – chwalić Pana – monopolu na prawdę nie ma.

  Dla mnie – Ziemkiewicz pisywał niezłą SF i PF – ale w publicystyce za dużo u niego domysłów, własnych odczuć – za mało weryfikowalnych faktów.

 64. 66 jabadaba

  @moon
  ja wymieniałem wyznaczniki niechęci do Michnika, nie Ziemkiwicza.

 65. @jabadaba
  Michnik jest ateistycznym Żydem, nie był ochrzczony, jak niektórzy Żydzi. Dlatego zdziwiło mnie słowo „katolickie”.

 66. @uciekinier
  Nie widziałam jeszcze spotu. A.M. też ma swoje obsesje. Przynajmniej kiedyś miał.

 67. @Black Ops
  Lektury nie skończyłam, ale na blogu „Rzeczpospolitej” Rafał często pisze o Michniku i michnikowszczyźnie. Podobnie Wildstein.

 68. @Black Ops
  Mając obsesję na punkcie A.M., Rafał zebrał wiele faktów na jego temat. Mało komu chciałoby sie tak kopać w źródłach.

 69. Wildstein, który upublicznił nielegalnie zdobytą, nic nie mówiącą listę „w imię wyższych celów”? Ten sam Wildstein?

  Jeśli Michnik „nielegalnie” Twoim zdaniem przebywał w archiwach, to jak wytłumaczysz fakt publikacji Listy Wildsteina?

 70. 72 jabadaba

  @moon,
  bo Jezus jest na wskroś lewicowy, a Michnik w swojej gazecie nie pisze sam na tematy chrzescijańskie, ale daje pole księżom o takich poglądach.
  Tak ogólnie katolicy w Polsce dzielą się na „wierzących” ale niepraktykujących jak po części ja. Ale „ktoś” też tu pisał „wierzę w Boga ale nie w KK”.
  oraz w praktykujących, ale niewierzących jak olbrzymia część wyznawców kościoła toruńskokatolickiego, a nie rzymskokatolickiego z niewygodnymi naukami JP2.

 71. @Black Ops
  Wildstein ukradł listę „dla narodu”. Michnik pytany, co widział w archiwach mówił, w dawnych czasach, że nie może zdradzić, bo to tajemnica. Teraz podobno zupełnie zaprzecza, że tam był.

 72. @jabadaba
  Przykro mi to powiedzieć, ale nie mam atencji dla papieży, jakichkolwiek, nawet naszego. Wierzę, ale nie jestem do końca pewna, czy to katolicka wiara 😦

 73. …i co ma „naród” z Listy? Moon, nie rozśmieszaj mnie. „Dla narodu”?

  Chyba raczej, żeby zabłysnąć.

  Czym zabłysnąć, to już inna sprawa.

 74. Od listy zaczęło się zwrócenie uwagi na fakt, że od lustracji nie da się uciec, jak chciał „salon”. Mleko sie rozlało.

 75. Czyli usprawiedliwiasz faktyczne przestępstwo?

  Nie rozumiem – Wildstein nie mógł trzymać się publicystyki?

 76. @Black Ops
  Nie wiem, czy było to przestępstwo. Nie postawiono mu chyba zarzutów, bo chyba nie było odpowiedniego paragrafu, jednak nie nie jestem pewna.
  Nie znasz prawdy o Wildsteinie? Był bliskim przyjacielem zamordowanego przez SB Stanisława Pyjasa. Wyrzucono go potem z polonistyki na UJ za protesty po śmierci przyjaciela. Ich „przyjacielem” był wtedy również Lesław Maleszka, agent SB. Prawdopodobnie dzięki jego donosom zginął Pyjas. Maleszka do niedawna był dziennikarzem Wyborczej. Po ujawnieniu jego agenturalności przestał być dziennikarzem, edytuje teksty w domu, nadal pracując dla Agory (z litości Michnika). Nigdy nie poniósł kary. Sprawcy zabójstwa Pyjasa też nie są ukarani. Czyż Wildstein mógł wynieść tę listę dla sławy?

 77. Lesław Maleszka – wieloletni dziennikarz „Wyborczej”, jedyne źródło wiedzy SB na temat Pyjasa i Wildsteina

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Les%C5%82aw_Maleszka

 78. Wikipedia również potwierdza istnienie „Komisji Michnika”. Nie trzeba wierzyć Wyszkowskiemu, Ziemkiewiczowi czy tajnym dokumentom.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Michnika

 79. 81 Nonchallance

  Moon nie chcę Cię martwić ale Wiki też nie jest przesadnie wiarygodna.

 80. @Nonchallance
  Zdaję sobie z tego sprawę, ale raczej niemożliwe, aby wszystkie pięć źródeł, które podałam, były niewiarygodne.

 81. 83 Nonchallance

  Chyba, że czerpią z siebie nawzajem powielając błędy, celowe kłamstwa czy przemilczenia. Nic nowego pod słońcem.

 82. Ty oczywiście żartowałaś z tym brakiem wiary w ten fakt, ale tu pisze o tym „Fundacja Antyk”:
  http://www.antyk.org.pl/ojczyzna/agentura/komisja.htm

 83. A tu pisze o tym „Wprost”:
  http://www.wprost.pl/ar/?O=73290&C=57

 84. 86 Nonchallance

  Ja nie piszę o fakcie lecz o sposobie jego przedstawiania Moon. Piszę o tym co się dodaje a co pomija gdy się o nim pisze. Sorry ale nic co tu przedstawiłaś nie jest na tyle obiektywne by podchodzić do tego bez przesadnej ostrożności.

 85. @Nonchallance
  Jak przypuszczają, A.M. dowiedział się w tym archiwum, że połowa jego kupli i działaczy „Solidarności” to donosiciele SB i od tamtej pory przez kilkanaście lat zawzięcie zwalczał dążenia lustracyjne przez swoja „Gazetę”. Do roku 2002 wspomagał go w tym wieloletni agent SB, redaktor Maleszka, były przyjaciel Wildsteina i zabitego Pyjasa.

 86. To jedna z przyczyn dla których Kaczyński zwalcza „Wyborczą” i Michnika z Geremkiem. Gdy A.M. zobaczył, „co jest grane” nie pozostawało mu nic więcej, jak bronić mitu „Solidarności” z zbratać się do reszty z Kiszczakiem, jeśli już dużo wcześniej nie był zbratany, ale szary człowiek o tym nie wiedział…
  To moja i wielu osób subiektywna opinia.

 87. 89 Nonchallance

  No właśnie: subiektywna. Teraz pogódź się z tym, że moja i wielu osób subiektywna opinia jest z gruntu odmienna i że przedstawione przez Ciebie tzw. dowody raczej nas śmieszą niż przekonują.

 88. @Nonchallance
  Fakty są jakie są.

 89. 91 Nonchallance

  Nie Moon, fakty są takimi jakimi chcemy je widzieć i to jest właśnie subiektywność.

 90. Moon, jedyny FAKT to to, że „komisja” istniała. I że nie została wpuszczona do archiwów kontr-/wywiadu.

  To jest fakt. Reszta to domysły.

  Zresztą, abstrahując od Twojej subiektywnej opinii, z którą się nie zgadzam – co byłoby złego w bronieniu mitu Solidarności, skoro taki mit był – zdaniem wielu subiektywnych obserwatorów – potrzebny – i leży u podwalin powstania niepodległej III RP?

 91. 93 jabadaba

  @black ops, mieli wgląd tylko do akt wydziału zajmującego się opozycja, do wywiadu i kontrwywiadu nie mieli wstępu.
  Teorie spiskowe naprawdę są fascynujące, szkoda że tak często są głupie.
  Najbardziej podoba mi się w „agenturalności” kryptozwolenników komuny te ich wyroki. Taki agent Moczulski przesiedział łącznie z 17 lat, ale jak wiadomo zwolennikom Macierewicza zrobił to tylko dla niepoznaki, żeby nikt go nie posądził o agenturalność. No i jak świetnie do dziś się kamufluje, nikt chyba już o nim nie pamięta, nawet pies gończy Macierewicz o nim zapomniał. On pewno w domowym zaciszu szukje atak na najlepszą władzę od Mieszka I i myśli jak wejść w sojusz z lewicą.
  Michnik przesiedział też ponad dziesięć lat, na pewno to juz samo wyjaśnia, że popiera Kiszczaka.

  Internet jest super, każdą głupotę przyjmuje!!

 92. @jabadaba

  „Moon, jedyny FAKT to to, że “komisja” istniała. I że NIE została wpuszczona do archiwów kontr-/wywiadu.”

  W sensie, mniej więcej to samo miałem na myśli 🙂

 93. 95 jabadaba

  @Black Ops, sorki za szybko przeczytałem, albo za bardzo skrótowo napisałeś, teraz „jasne jak drut” jak mówił poseł z Pisu.

 94. Nie zmienia to wszystko faktu, że Michnik miał nieograniczony, kilkutygodniowy dostęp do akt SB.

 95. @Black Ops
  Im mniej mitów w życiu publicznym, tym lepiej. Nie zgadzam się z tym, ze mity są potrzebne. Są wręcz szkodliwe, w wielu dziedzinach.

 96. @jabadaba
  Możesz nazywać moje poglądy głupimi, ale nie zmienisz faktu fraternizowania się Michnika z Kiszczakiem i nazwania go „człowiekiem honoru”. No i gdzie tu konsekwencja?

 97. 99 jabadaba

  @moon, nie dyskredytuje niczyich poglądów, sam lubie teorie spiskowe jeśli poziom ich prawdopodobieństwa wynosi chociaż jeden do miliona, jeśli spada na jeden do miliarda to jestem sceptyczny.
  Jestem dużo młodszy od Kiszczaków, Michników, może oni pozostawią w swoich testamentach wyznania prawdy i wtedy będziemy mieli pełny obraz spraw. Podobnie czekam, aż po 50 czy stu latach otworzą się archiwa angielskie, amerykańskie i być może rosyjskie i dowiemy się więcej o zakulisowych rozgrywkach wojny światowej, zimnej wojny i upadku komunizmu.

 98. Moja ulubiona teoria spiskowa to „self-inflicted wound” odnośnie 9/11, ale generalnie jestem sceptykiem.

  Moon, przegapiasz detale. Nie nieograniczony dostęp (jak słusznie podkreśla jabadaba – tylko do części związanej z inwigilacją opozycji), poza tym nie dostęp wyłączny (toż „komisja” składała się z 4 osób). Różnica niewielka? Hmm, wyciągnij coś na pozostałych trzech. Jak teoria spiskowa, to na całego. Przecież Michnik sam w tych papierach nie siedział.

  Przegapiasz też fakt, że Michnik – po fali krytyki – przeprosił za złe wrażenie i skorygował swoje wypowiedzi odnośnie Kiszczaka.

  Na uspokojenie polecam lekturę dzienników Passenta – czy się go lubi, czy nie, pisze ciekawie.

 99. @jabadaba
  Twój nadmierny optymizm w pewnych sprawach wskazuje mi na to ze jesteś tez dużo młodszy ode mnie i nie pamiętasz dobrze przełomu końca lat 80-tych, strajków studenckich i kapusiów, którzy tam się snuli.

 100. @Black Ops
  Ja nie muszę sie uspokajać. Ty jesteś bardzo emocjonalny w stosunku do mnie. Agenta Passenta nie będę czytać, to co pisze może być niewiarygodne.

 101. Ależ ja globalnie polecam.

  Ciekaw jestem tylko, co masz na myśli mówiąc o agenturalności Passenta. Toż Passent ambasadorem był, więc oczywiste chyba, że miał kontakt z wywiadem, czyż nie?

  Swoją drogą – naprawdę nasuwa mi się pytanie o konserwy i lodówkę. Moon, nie przesadzasz trochę? Agent tu, agent tam, tego nie przeczytam, bo jeszcze może być niewiarygodny (lub, o zgrozo, może mi się spodobać jego styl), tamtej nie posłucham, bo ma poglądy inne… nawet jeśli Passent w dowolnym miejscu mija się z prawdą, nie warto byłoby zapoznać się z jego spojrzeniem na świat – ten, i tamten, sprzed przełomu?

  Czy to nie prowadzi do zakrzyczenia cudzych poglądów, bez zapoznawania się z nimi? Czy tak wygląda dialog?

  I nie, wybacz, ale emocjonalnie to jestem zajęty kimś zgoła innym 😉

 102. @Black Ops
  Nawet nie wiem z kim rozmawiam, więc nie zależy mi w szczególny sposób na Twoich pozytywnych emocjach w stosunku do mnie. Miałam na myśli negatywne emocje. Lubisz widzę odwracać kota ogonem…

  Może się mylę, ale Passent został rozpoznany jako TW. Miałam dość PRL-u. Nie zbyt mam ochotę czytać słynnych ludzi z tamtych czasów, a był on wtedy gwiazdą.

 103. Rozumiem, Moon, że wypierasz ze świadomości fakt istnienia czasopisma takiego jak Polityka – które jako jedno z niewielu „reżimowych” pism przemycało koncepcje reform i opisy rzeczywistości.

  Rozumiem, że każdy, kto czegokolwiek dokonał w czasach PRL jest dla Ciebie „spalony”.

  A Agnieszka Osiecka? Notabene była małżonka Agenta Passenta? A Wajda? A Kapuściński?

  Swoją drogą, jeśli masz jakieś dobre łącze do informacji o rozpracowaniu Passenta jako TW, poproszę – na słowo Ci ani nie uwierzę, ani nie odrzucę. Zainteresowałaś mnie.

 104. Ależ Ty się wysilasz, aby mi dokuczyć…
  Zaraz znajdę, mam nadzieję , TW Passenta

 105. Powszechnie omawiana informacja. Rzekomy TW „Daniel” i TW „John”. Rozprawa lustracyjna może ostatecznie to wyjaśni.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Daniel_Passent

 106. Znajdź, ale najlepiej fotokopię dokumentacji SB.

  Bo samo oskarżenie z „Misji Specjalnej” znam. I nie jest wiarygodne.

 107. 109 batkomachno

  … moon5, ależ Ty się poświęcasz usiłując oświecić ciemnych komuchów na tym ,,lewackim forum” (w nawiasie cytat Twojej wypowiedzi z innego forum). Swoimi poglądami przypominasz mi pewną znajomą Panią, zatwardziałą zwolenniczkę PiS-u. Była nią do chwili, kiedy okazało się że wylatuje z posady, bo trzeba zwolnić miejsce dla krewnych i znajomych nowej, wiodącej siły….

 108. 110 jabadaba

  @moon, strajków studenckich z końca lat osiemdziesiątych nie pamiętam, bo byłem zbyt apolitycznym studentem lub moja polibuda nie strajkowała ale raczej Ty je źle umiejscowiłaś, to chyba początek lat osiemdziesiątych?
  @moon, black ops,
  Sam mam teorię spikową na temat upadku komuny w Polsce. W skrócie:
  Gorbi chciał w Rosji socjalizmu na zasadach parademokratycznych: jawność, gospodarka częściowo kapitalistyczna oraz inne wentyle bezpieczeństwa „dla ludu”. Na poligon doświadczalny wybrał Polskę, bo to był kraj najtrudniejszy gdzie i tak cięzko byłoby utrzymać status quo.
  A od czego rozpoczął się dialog władzy z opozycją, przed okrągłym stołem. Od debaty Wałęsa – Miodowicz. Tyle, że wcześniej Jaruzel za nic w świecie nie uznawał żadnej opozycji: „będziemy socjalizmu bronić jak niepodległości” etc.
  Niespodziewanie zmieniło mu się we wrzesniu ’88 w miesiąc po wizycie Gorbiego zaczęto mówic o w.w. debacie. Pamiętacie koniec sierpnia Sopot, występ Rosiewicza: „Michaił, Michaił”, kto był w pierwszym rzędzie?
  Oczywiście Gorbi się przeliczył i zdemontował cały blok wschodni łącznie z ZSRR. Jemu chodziło z zrobienie raczej kwitnącego modelu chińskiego. I dlatego dziwię się zwolennikom teorii „magdelenkowej”, że komuna nie wybrała tej o wiele prostszej i lepszej dla nich drogi niż układ z Solidarnością i możliwe fiasko takiej machinacji, gdyby znaleźli się takie: Kaczki z Wałęsą od razu zrobili lustrację dekomunizację. Rząd Olszewskiego mógł przecież zachować się trochę racjonalniej, dokończyć co zaczął i pozbawić raz na zawsze komunę jakichkolwiek wpływów i korzyści.

  ps. może jestem słabo poinformowany, ale zazwyczaj jestem optymistą 😉

 109. „może jestem słabo poinformowany, ale zazwyczaj jestem optymistą ;-)”

  Czyż nie jesteśmy najweselszym barakiem w obozie? 😉

 110. @Batkomacho
  Tu na szczęście prawie nie ma lewaków.

 111. @Batkomacho
  Podaj swój nick z tamtego forum, o którym wspomniałeś.

 112. @Jabadaba
  Strajki studenckie, były w roku 1988 w niektórych miastach. Np. w Gdańsku, i w Warszawie chyba. W Gdańsku Uniwersytet, może i Politechnika, nie wiem. Był przecież wtedy drugi zryw „solidarnościowy”, który doprowadził do rozwalenia komuny. Są spiskowe teorie, czy naprawdę był to zryw „solidarnosciwy”, czy równiez częściowa prowokacja SB.
  Nie pamiętasz tamtego?

 113. 115 jabadaba

  @moon,
  Ja zazwyczaj jestem apolityczny, tyle że nie lubię faszyzmu i komunizmu. Może Łódź jak zwykle zaspała, ale u mnie trochę kojarzę jedynie jakieś ulotki, ale i tak nie było ich dużo.

 114. @jabadaba
  „Robotnicza Łódź” jest miastem Millera, więc może nie było tam prawie żadnych akcji. Czy naprawdę duży był rozmiar wkładu SB w tamten zryw? Wielu mówi, że nomenklatura sama była skłonna do zmiany ustroju, bo gospodarka była niewydolna i były też naciski z zagranicy, jednak nie chcieli stracić wpływów, stąd ta sterowana przez nich ostatnia „rewolucja”. Wpływów nie stracili, czego nie może im wybaczyć większość narodu, bo oni kiedyś uciskali ten naród, a potem jeszcze wzięli więcej niż zasługiwali.

 115. 117 jabadaba

  @moon
  zwykły szachista przewiduje 2-3 ruchu w przód,
  G. Kasparow przewiduje 6-9 ruchów do przodu,
  Miller razem z Oleksym i Kwaśniewskim musieli by przewidzieć 100 ruchów, ja ich intelektu tak nie cenię. Skąd masz pewność, ze pierwszy ruch „rewolucji” nie mógł zrobić tego co stało się z Ceausescu?
  ps. Miller jest z Żyrardowa, nie wiem co go tak ciągnie do Łodzi, my go tu nielubimy, przynajmniej ostatnio.

 116. @Jabadaba
  Gram czasami w warcaby z komputerem, czasami z anonimowymi graczami on-line, nigdy nie udało mi się wygrać, ale nie poświęcam wiele czasu na treningi. Przewiduję najwyżej 2 ruchy naprzód 😦
  Możliwe jest, że cały ruch „Solidarności” był obsadzony esbekami (jak twierdzi Wyszkowski i inni) i nie bali się zupełnie krwawej rewolucji, możliwe też że Ty masz rację. Notabene, to Miller inicjował pewne znaczące spotkanie z opozycyjnymi studentami. Nie pamiętam wszystkich aparatczyków którzy musieliby wtedy obmyślać strategię przewrotu…
  P.S. Wiem że Miller nie jest z samej Łodzi, ale mówił kiedyś „moja ukochana Łódź”

 117. 119 jabadaba

  @moon,
  zakładjąc teorię Wyszkowskiego, po co była „lista krajowa” w wyborach 4.6.89, żeby się komuna sama zbłaźniła? Po co zapewnili sobie „siłowe” resorty jak razem w Magdalence wszystko ustalili? Po co sejm kontraktowy, jak za dwa lata był już w 100% wolny? Po co Jaruzel był „malowanym” prezydentem, jak mógł być od razu agent „Bolek”. Po co Kwach był kontrkandydatem Lecha jak obaj reprezentowali to samo?

  Tych „poco” można mnożyć w nieskończoność, prościej uznać Wyszkowskiego za wariata bo jego teoria spiskowa brzmi śmiesznie:
  Komuna obaliła się sama przy pomocy Solidarności, którą sama stworzyła, bo chciała mieć władzę i gospodarkę dla siebie, mimo że właśnie niepodzielnie ją miała przed stworzeniem Solidarności!!!
  A nie prościej model chiński?

 118. @Jabadaba
  Gdyby nie palono akt wiedzielibyśmy więcej… I o roli Wałęsy i o skali jego domniemanej agenturalności. Wałęsa według mnie służył „dwóm panom”, bo nie miał wyjścia. To tragedia, a może szczęcie(?) tamtego ruchu,

 119. 121 jabadaba

  @moon,
  Ja wierzę że Wałęsa obiecał, podpisał.

  Jako człowiek praktycznie niepiśmienny, papier na pewno nie miał dla niego żadnego znaczenia.

  Czy można słuzyć „dwóm panom” jak jest się ciągle obserwowanym? Nie sądze. A wnioskować co myślał, jakie miał ukryte intencje, zostawię freudystom. I tak wszystko widać w uczynkach. Po niemal trzydziestu latach patrzenia na faceta wiem kim jest, żadna teoria tak genialna, że posługuje się absurdem, żeby ukryć ową genialność przed masami mnie nie przekona.

 120. @jabadaba
  Kim wg Ciebie jest Wałęsa?

 121. 123 Nonchallance

  Elektrykiem który miał pecha (szczęście?) i nadepnął na ogon historii?

 122. 124 jabadaba

  Facetem, który walczył z komuną, nie wiem z jakich powodów, ale szczerze.
  Jednocześnie prostakiem, który nie rozumiał swoich ograniczeń, choć nie był pozbawiony talentu politycznego.
  Niestety, narkotyk – władza zniszczyła go.
  Niezły fajter, i słabiutki budowniczy.

 123. 125 jabadaba

  W sumie cechy podobne do kaczych.

 124. [idzie po puszkę sardynek. Z lodówki]

 125. @Jabadaba
  Jarosław przewyższa go znacznie inteligencją.

 126. 128 Nonchallance

  No i co z tego?

 127. Bardziej predysponowany do władzy.

 128. 130 Nonchallance

  Chyba na swoim podwórku, bo ten jego intelekt jakoś nie sprawdza się w realnym sprawowaniu władzy w średniej wielkości europjeskim kraju.

 129. 131 Nonchallance

  Swoją drogą perełka intelektu naszego wodza. Wywiad dla Polskiego Radia (za SpieprzajDziadu.com): „Oczywiście, Europa musi być otwarta i Polacy muszą mieć prawo wyboru miejsca pracy, a władza jest po to, żeby wybierali te miejsca w Polsce. Jestem przekonany, że gdyby ta władza była inna, to tych, którzy wyjechali byłoby jeszcze dużo, dużo więcej z tego względu, że nie byłoby tych miliona dwustu tysięcy nowych miejsc pracy.” Tak, tak wielki to intelektualista.


 1. 1 Świat » Blog Archive » Spieprzaj dziadu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: